Friday, December 8, 2017

#TheGameAwards2017 Complete List of Winners



INDUSTRY ICON

GAME OF THE YEAR
Winner: "The Legend of Zelda: Breath of the Wild"
All Nominees: 
—"Horizon Zero Dawn"
—"Persona5"
—"Playerunknown's Battleground"
—"Super Mario Odyssey"
—"The Legend of Zelda: Breath of the Wild"

BEST PERFORMANCE
Winner: Melina Juergens as Senua, "Hellblade: Senua's Sacrifice"
All Nominees: 
—Ashly Burch as Aloy, "Horizon Zero Dawn"
—Brian Bloom as BJ Blazkowicz, "Wolfenstein II: The New Colossus"
—Claudia Black as Chloe Frazer, "Uncharted: The Lost Legacy"
—Laura Bailey as Nadine Ross, "Uncharted: The Lost Legacy"
—Melina Juergens as Senua, "Hellblade: Senua's Sacrifice"

BEST AUDIO DESIGN
Winner: "Hellblade: Senua's Sacrifice"
All Nominees: 
—"Destiny 2"
—"Hellblade: Senua's Sacrifice"
—"Resident Evil 7: Biohazard"
—"Super Mario Odyssey"
—"The Legend of Zelda: Breath of the Wild"

BEST SCORE AND MUSIC
Winner: "Nier: Automata"
All Nominees: 
—"Cuphead" 
—"Destiny 2"
—"Nier: Automata"
—"Persona5"
—"Super Mario Odyssey"
—"The Legend of Zelda: Breath of the Wild"

BEST ONGOING GAME
Winner: "Overwatch"
All Nominees: 
—"Destiny 2"
—"Gand Theft Auto Five Online"
—"Overwatch"
—"Playerunknown's Battlegrounds"
—"Tom Clancy's Rainbow Six Siege"
—"Warframe"

GAME FOR IMPACT
Winner: "Hellblade: Senua's Sacrifice"
All Nominees: 
—"Bury me, my love"
—"Hellblade: Senua's Sacrifice"
—"Life is Strange: Before the Storm"
—"Night in the Woods"
—"Please Knock on My Door"
—"What Remains of Edith Finch"

BEST ART DIRECTION
Winner: "Cuphead"
All Nominees: 
—"Cuphead"
—"Destiny 2"
—"Horizon Zero Dawn"
—"Persona5"
—"The Legend of Zelda: Breath of the Wild"

BEST MULTIPLAYER
Winner: PlayerUnknown’s Battlegrounds
All Nominees:  
—"Call of Duty: WWII"
—"Destiny 2"
—"Fortnite"
—"Mario Kart 8 Deluxe"
—"Playerunknown's Battlegrounds"
—"Splatoon 2"

TRENDING GAMER 
Winner: Guy Beahm, Dr. Disrespect
All Nominees: 
—Andrea Rene, What's Good Games
—Clint Lexa, Halfcoordinated
—Guy Beahm, Dr. Disrespect
—Mike Grezesek, C9 Shroud
—Steven Spohn, Ablegamers

MOST ANTICIPATED GAME
Winner: "The Last Of Us: Part II"
All Nominees: 
—"God of War"
—"Marvel: Spider-Man"
—"Monster Hunter World"
—"Red Dead Redemption II"
—"The Last Of Us: Part II"

BEST ACTION/ADVENTURE GAME
Winner: "The Legend of Zelda: Breath of the Wild"
All Nominees: 
—"Assassin's Creed Origins"
—"Horizon Zero Dawn"
—"Super Mario Odyssey"
—"The Legend of Zelda: Breath of the Wild"
—"Uncharted: The Lost Legacy"

BEST ACTION GAME
Winner: "Wolfenstein II: The New Colossus"
All Nominees: 
—"Cuphead"
—"Destiny 2"
—"Nioh"
—"Prey"
—"Wolfenstein II: The New Colossus"

BEST ESPORTS TEAM 
Winner: Cloud 9
All Nominees: 
—Cloud 9
—Faze Clan
—Lunatic-Hai
—SK telecom T1
—Team Liquid

BEST ESPORTS PLAYER
Winner: Faker, SK telecom 1
All Nominees: 
—Faker, SK telecom 1
—Coldzera, SK Gaming
—Niko, Faze Clan
—Ryujehong, Seoul Dynasty
—Kuroky, Team Liquid 

BEST ESPORTS GAME
Winner: "Overwatch"
All Nominees: 
—"Counter-Strike: Global Offensive"
—"Dota 2"
—"League of Legends"
—"Overwatch"
—"Rocket League"

BEST ROLEPLAYING GAME
Winner: "Persona5"
All Nominees: 
—"Divinity: Original Sin II"
—"Final Fantasy XV"
—"Nier: Automata"
—"Persona5"
—"South Park The Fractured But Whole"

BEST VR/AR GAME
Winner: "Resident Evil 7: Biohazard"
All Nominees: 
—"Farpoint"
—"Echo Arena"
—"Resident Evil 7: Biohazard"
—"Star Trek Bridge Crew"
—"SuperHot VR"

BEST SPORTS OR RACING GAME
Winner: "Forza Motorsports 7"
All Nominees: 
—"FIFA 18"
—"Forza Motorsports 7"
—"Grand Turismo Sport"
—"NBA 2K18"
—"Pro Evolution Soccer 2018"
—"Project Cars 2"

BEST STRATEGY GAME
Winner: "Mario + Rabbids Kingdom Battle"
All Nominees: 
—"Halo Wars 2"
—"Mario + Rabbids Kingdom Battle"
—"Total War: Warhammer"
—"Tooth and Tail"
—"XCOM 2: War of the Chosen"

BEST FAMILY GAME
Winner: "Super Mario Odessy" 
All Nominees: 
—"Mario Kart 8 Deluxe"
—"Mario + Rabbids Kingdom Battle"
—"Soni Manio"
—"Splatoon 2"
—"Super Mario Odessy" 

BEST FIGHTING GAME
Winner: "Injustice 2"
All Nominees: 
—"Arms"
—"Injustice 2"
—"Marvel vs Capcom Infinte"
—"Nidhogg"
—"Tekken7"

BEST HANDHELD GAME
Winner: "Metroid: Samus Returns"
All Nominees: 
—"Ever Oasis"
—"Fire Emblem Echoes: Shadows of Valentia"
—"Metroid: Samus Returns"
—"Monster Hunter Stories"
—"Poochy & Yoshi's Woolly World"

BEST MOBILE GAME
Winner: Monument Valley 2
All Nominees: 
—"Fire Emblem Heroes"
—"Hidden Folks"
—"Monument Valley II"
—"Old Man's Journey"
—"Super Mario Run"

BEST INDEPENDENT GAME
Winner: "Cuphead"
All Nominees: 
—"Cuphead"
—"Hellblade: Senua's Sacrifice"
—"Night in the Woods"
—"Pyre"
—"What Remains of Edith Finch"

BEST NARRATIVE
Winner: "What Remains of Edith Finch"
All Nominees: 
—"Hellblade: Senua's Sacrifice"
—"Horizon Zero Dawn"
—"Nier: Automata"
—"What Remains of Edith Finch"
—"Wolfenstein II: The New Colossus"

BEST GAME DIRECTION
Winner: "The Legend of Zelda: Breath of the Wild"​​​​​​​
All Nominees: 
—"Horizon Zero Dawn"
—"Resident Evil 7: Biohazard"
—"Super Mario Odyssey"
—"The Legend of Zelda: Breath of the Wild"
—"Wolfenstein II: The New Colossus"

BEST DEBUT INDIE GAME 
Winner: "Cuphead"​​​​​​​
All Nominees:
—"Cuphead"
—"Golf Story
—"Hollow Knight"
—"Mr. Shifty
—"Slime Rancher"

BEST STUDENT GAME
Winner: "Level Squared"​​​​​​​
All Nominees:
—"Hollowed"
—"Meaning"
—"Level Squared"
—"From Light"
—"Falling Sky"
—"Impulsion"

CHINESE FAN GAME AWARD
Winner: "jx3 HD"《剑网3》重制版 ​​​​​​​
All Nominees:
—"Honor of Kings"《王者荣耀》
—"ICEY"《艾希》
—"Gumballs & Dungeons"《不思议迷宫》
—"jx3 HD"《剑网3》重制版 
—"Monument Valley 2"《纪念碑谷2》